قرارداد کار و رسید سفید امضا جرم است

هرگاه کارفرما از سفید امضای مذکور برخلاف توافقی که با کارگر داشته است سوء استفاده کرده و مطالبی را برخلاف توافق و به ضرر کارگر در آن درج کند، در صورت تحقق سایر شرایط مذکور در ماده ۶۷۳ قانون صدرالذکر و از جمله احراز رکن معنوی بزه، مطابق قانون، قابل مجازات کیفری خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است: کار فرمایی به منظور جلوگیری از ادعای بعدی کارگر فرم های مربوط به قراردادهای کار ( یا تسویه حساب و رسید دریافت نقدی وجوه ) را به صورت سفید امضاء از کارگر گرفته و کارگر با علم و اطلاع به اینکه کارفرما قصد تکمیل فرم ها را بر اساس ضوابط قانون کار دارد اوراق و فرم های مربوطه را به صورت سفید امضاء کرده , اما پس از قطع رابطه کار , کارگر به عنوان سوء استفاده از سفید امضاء , از کارفرما شکایت کرده, سوال اینکه آیا وقتی کارگر فرمهای چاپی قرارداد کار یا رسیدهای دریافت وجوه نقدی از صندوق را به صورت چاپی و غیرچاپی (به صورت سفید ) امضاء کرده و شخصاً با علم و اطلاع از اینکه کارفرما فرم ها را مطابق قانون کار تکمیل خواهد کرد در اختیار کارفرما قرار می دهد آیا تکمیل فرم ها و درج مفاصا حساب و نظایر آن از سوی کارفرما , جرم است؟

در این باره روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی پاسخ داد: به موجب ماده ۶۷۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ ( تعزیرات)، هرکس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده و یا به هر طریق به دست آورده است، سوء استفاده کند، قابل تعقیب کیفری و مجازات خواهد بود. بنابراین، از مصادیق “سفید امضاء” مذکور در ماده یاد شده قرارداد یا برگه تسویه حساب که به صورت کامل یا جزیی سفید امضاء است و در اختیار کارفرما قرار گرفته، نیز می تواند باشد و” هرگاه کارفرما از سفید امضای مذکور برخلاف توافقی که با کارگر داشته است سوء استفاده کرده و مطالبی را برخلاف توافق و به ضرر کارگر در آن درج کند، در صورت تحقق سایر شرایط مذکور در ماده ۶۷۳ قانون صدرالذکر و از جمله احراز رکن معنوی بزه، مطابق قانون، قابل مجازات کیفری خواهد بود “.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *