مالیات علی‌الراس تا سال ۹۸ بطور کامل حذف می‌شود

رئیس کل سازمان امور مالیاتی از حذف کامل شیوه علی الراس از نظام مالیاتی، گفت:‌ برای این منظور ۳ زمان زمان پیش بینی شده است. به گزارش اخبار حسابداری ایران، سیدکامل تقوی نژاد با تاکید بر وداع با مالیات علی‌الرأس تا پایان سال ۹۸ بیان داشت: مبنای سازمان امور مالیاتی پذیرش خوداظهاری مودیان است. براساس قانون، سازمان امور مالیاتی سه سال فرصت دارد شیوه علی الرأس را از نظام مالیاتی حذف کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی درباره موضوع کنار گذاشتن شیوه علی الرأس از نظام مالیاتی به خبرگزاری خانه ملت گفت: با توجه به اصلاحیه قانون مالیاتی های مستقیم در سال ۹۴ که از ابتدای سال ۹۵ اجرایی شده است، بعد از گذشت سه سال باید شیوه علی الرأس از نظام مالیاتی حذف شود.

وی ادامه داد: در طرح جامع مالیاتی، اطلاعات جامع مودیان مالیاتی از سامانه های مختلف جمع آوری و به سازمان امور مالیاتی ارایه می شود و بر این اساس به نوعی می توان مالیات حقیقی را براساس درآمد محاسبه کرد.

تقوی نژاد ادامه داد: مبنای سیاست سازمان امور مالیاتی استفاده از (موسسه حساب میزان) خوداظهاری های مودیان و اسناد ارایه شده و در این راستا بیش از ۸۰ درصد اظهارنامه ها براساس ابراز از سوی مدعیان پذیرفته شده است.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: پیش بینی می شود بر اساس روابط ریسک در زمینه محاسبه مالیات، تنها حدود ۲۰ درصد از اشخاصی که به عنوان مودیان مدارک مالی ارایه می کنند مدارکشان با اطلاعات جمع آوری شده از سامانه ها تطابق نداشته باشد که در این صورت شیوه علی الرأس در محاسبه مالیات مورد توجه قرار می گیرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: براساس قانون سازمان امور مالیاتی ۳ سال فرصت دارد تا نظام اطلاعاتی خود را تکیمل کند و به طور طبیعی بعد از گذشت این مدت شیوه علی الراس مالیات حذف می شود؛ البته حدود دو سال تا پایان این مهلت زمانی باقی است، اما توصیه شده با وجود اختیار قانونی سازمان امور مالیاتی، این سازمان تلاش کند براساس اسناد، مالیات مودیان را محاسبه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *